jaki metal jest najcięższy

Baza wiedzy

Znaleziony temat: jaki metal jest najcięższy

Jaki metal jest najcięższy?

Każdy z nas z pewnością słyszał o różnych metalach, takich jak złoto, srebro czy miedź. Jednakże, czy wiesz, który z nich jest najcięższy? Otóż, najcięższym metalem jest osmium.

Osmium to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 76 i symbolu Os. Jest to metal szlachetny, który występuje w skorupie ziemskiej w bardzo niewielkich ilościach. Osmium jest bardzo trudny do pozyskania, a jego wydobycie jest bardzo kosztowne.

Jedną z najważniejszych cech osmiumu jest jego gęstość, która wynosi aż 22,59 g/cm3. Oznacza to, że 1 cm3 osmiumu waży ponad 22,5 g! Dzięki temu osmium jest najcięższym metalem na świecie.

Osmium jest stosowany w przemyśle chemicznym, elektronicznym oraz w produkcji biżuterii. Ze względu na swoją trudność w pozyskaniu, jest to jednak metal stosowany raczej rzadko.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, który metal jest najcięższy, odpowiedź brzmi: osmium. Choć jest to metal stosowany raczej rzadko, to jego właściwości chemiczne i fizyczne są niezwykle interesujące i warte poznania.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: jaki metal jest najcięższy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments