kto i w jaki sposób wprowadził stan wojenny

Baza wiedzy

Znaleziony temat: kto i w jaki sposób wprowadził stan wojenny

Kto i w jaki sposób wprowadził stan wojenny?

Stan wojenny to okres w historii Polski, który był wprowadzony przez ówczesnego przywódcę kraju, generała Wojciecha Jaruzelskiego. Decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego została podjęta w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku.

Przyczyną wprowadzenia stanu wojennego była sytuacja polityczna w kraju. W latach 80-tych Polska była pod rządami komunistycznej partii, a w kraju panował kryzys gospodarczy i polityczny. Władze komunistyczne obawiały się wzrostu nastrojów antyrządowych i protestów społecznych, które mogłyby zagrozić ich władzy.

Wojciech Jaruzelski, który był ówczesnym premierem i szefem wojskowym, zdecydował się na wprowadzenie stanu wojennego. Decyzja ta była poprzedzona tajnymi przygotowaniami i rozmowami z przedstawicielami wojska i służb specjalnych.

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wojsko i milicja wkroczyły do miast i zaczęły aresztować działaczy opozycyjnych, dziennikarzy, intelektualistów i liderów związków zawodowych. Władze komunistyczne zlikwidowały niezależne media i ograniczyły wolność słowa.

Stan wojenny trwał do lipca 1983 roku. W tym czasie w Polsce panowała atmosfera strachu i represji. Władze komunistyczne ograniczyły prawa obywatelskie i wprowadziły cenzurę. Wielu Polaków emigrowało za granicę, aby uniknąć prześladowań.

Wprowadzenie stanu wojennego było jednym z najtrudniejszych momentów w historii Polski. Jednocześnie było to okres, który przyczynił się do wzrostu świadomości społecznej i umocnienia opozycji antykomunistycznej. Dzięki temu Polacy zdobyli wolność i demokrację, które cieszą się dzisiaj.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: kto i w jaki sposób wprowadził stan wojenny

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments